ProPrios - Medical Center

Výber invalidného vozíka pre dieťa a dospelého: tipy a rady

14. februára 2024
invalidný vozík

Každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo šťastné. Pre deti s obmedzenou pohyblivosťou je jedným z kritérií šťastia správny výber invalidného vozíka, ktorá sa stane priateľom a pomocníkom pri ich každodennom živote. Správne zvolené rehabilitačné zariadenie nie je len nevyhnutnou pomôckou, ktorá uľahčuje život, ale ovplyvňuje aj vývoj dieťaťa a môže prispievať k zlepšeniu alebo zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Najmä v prípadoch, keď dieťa trávi na vozíku väčšinu času. Poďme sa spoločne pozrieť aké kritériá sú dôležité na to, aby ste dokázali zvoliť ten najlepší vozík pre vaše dieťa (odporúčania sú zároveň rovnako vhodné pre pacientov akéhokoľvek veku).

Vyber invalidneho vozika

Šírka sedadla je veľmi dôležitá. Správna šírka zabezpečí ľahký pohyb v sedadle a rovnomerné rozloženie hmotnosti. Šírka, ktorá je vhodná pre dieťa, pomôže zabrániť treniu o bočné steny vozíka. Ak je sedadlo príliš úzke, rozsah a voľnosť pohybu sú výrazne obmedzené. Rovnako výrazne sa obmedzí aj možnosť osovej rotácie tela. Príliš široké sedadlo zase znižuje stabilitu a držanie tela v sede a môže mať za následok problematické ovládanie vozíka.

Správnu šírku môžete určiť pomocou centimetrovej pásky. Je potrebné zmerať šírku bokov dieťaťa a k tejto hodnote pripočítať 2 cm. Meranie by sa malo vykonať v mieste, kde má panva dieťaťa maximálnu šírku. Ak kupujete kočík na prechádzky, zohľadníte aj hrúbku vrchného odevu.

Vonkajšia šírka vozíka je tiež dôležitým faktorom z hľadiska možností pohybu v miestnostiach (vstup do izieb, výťahu, prekonanie zákrut na úzkych chodbách). Vonkajšie rozmery by mali umožňovať čo najvoľnejší a najkomfortnejší pohyb.

Hĺbka sedadla je vzdialenosť od spodnej časti operadla po okraj sedadla. Správne zvolená hĺbka pomáha udržiavať normálny krvný obeh, predchádzať podráždeniu pokožky v oblasti kolien a predovšetkým rovnomerne rozložiť telesnú hmotnosť dieťaťa. Ak sedadlo nie je dostatočne hlboké, zvyšuje sa tlak na sedacie svaly a záťaž na chrbticu. Ak je hĺbka príliš veľká, okraj stoličky bude tlačiť na oblasť pod kolenom, ako aj na hornú časť lýtka. Taktiež príliš hlboký vozík môže viesť ku vzniku kyfózy.

Výška sedadla je vzdialenosť medzi podlahou a sedacou plošinou. Ak je príliš vysoká, používateľovi sa bude ťažko pristupovať k stolu. Ak je výška nízka, sedacie svaly budú vystavené neustálemu nadmernému tlaku.

Pri určovaní výšky sedadla by sa mala zohľadniť výška podnožiek, ako aj hrúbka sedacieho vankúša, ak ho pacient používa.

Výška opierky na ruky sa volí individuálne na základe fyzických predispozícií konkrétneho používateľa. Nízko upevnené lakťové opierky spôsobujú, že sa dieťa hrbí, zvyšuje sa zaťaženie chrbtice a celková únava. Môže tiež spôsobiť ťažkosti s dýchaním, pretože ramená budú vytvárať tlak na bránicu dieťaťa.

Správne nastavená výška operadla poskytuje optimálnu oporu trupu a pohodlie. Ak je opierka chrbta príliš nízka, hlava Vášho dieťaťa bude padať dozadu. Príliš vysoké operadlo obmedzuje pohyblivosť ramien.

Správny výber podnožiek invalidného vozíka je dôležitý pre pohodlné sedenie a zmenu polohy, taktiež pre jednoduché nasadanie a vstávanie z vozíka. Väčšina aktívnych používateľov vozíkov uprednostňuje sklápacie podnožky. V niektorých prípadoch sa v závislosti od zdravotného stavu vyžadujú stabilné podnožky – buď samostatné pre každú nohu, alebo tvarovaná podnožka pre obe nohy. Súčasťou podnožiek môžu byť aj špeciálne popruhy na upevnenie nôh.

Pri výbere hmotnosti invalidného vozíka a materiálu rámu zohráva úlohu hmotnosť pacienta. Príliš ľahký alebo príliš ťažký invalidný vozík bude pre pacienta alebo jeho blízkych vážnou prekážkou pri jeho používaní. Hmotnosť invalidného vozíka a hmotnosť pacienta musia byť správne vyvážené, aby sa dosiahlo maximálne pohodlné používanie.

Plášte kolies invalidných vozíkov môžu byť liate alebo pneumatické. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, pri ich výbere zvážte konkrétne podmienky prostredia budúceho používania vášho vozíka.

Detsky invalidny vozik

Nie je to tak dávno, čo bol výber invalidných vozíkov pomerne obmedzený. Predstavovalo to problém najmä pre deti, ktoré rýchlo rastú. Ako rástli, museli sa pre ne invalidné vozíky často meniť. Dnes sú najobľúbenejšie detské invalidné vozíky, ktoré sa dajú nastaviť a ktoré “rastú” spolu s dieťaťom. Príkladom takéhoto vozíku je model Quickie Simba od nášho partnera LetMo.

Viac informácií o tomto vozíku a mnohých ďalších vozíkoch a pomôckach, ako aj zaujímavé články, tipy a rady pre vozičkárov, si môžete prečítať na webovej stránke LetMo. Tu nájdete aj informácie o rôznych spôsoboch akými sa dajú financovať zdravotné pomôcky.

História organizácie presahuje niekoľko desaťročí, čo ju radí medzi lídrov v oblasti poradenstva pri výbere, predaji a servise invalidných vozíkov na Slovensku. Konkrétne možnosti invalidného vozíka pre Vaše dieťa, alebo blízkeho, Vám odporučia odborníci LetMo, ktorých môžete kontaktovať tu.

Komu pomáhame

Ako pomáhame

Prečo ProPrios

ProPrios Medical Center

Adresa

ProPrios, s.r.o.
Sitnianska 1
851 07 Bratislava

Firemné údaje

IČO: 55468811
DIČ: 2121999583
IČ DPH: SK2121999583

Bankové údaje

Všeobecná úverová banka, a.s.
BIC / SWIFT: SUBASKBX
IBAN: SK71 0200 0000 0047 9488 0553

2023 © ProPrios, s.r.o. All rights reserved. Web Design & Development eduardjanosik.com